10 yaşında tecavüz sonucu hamile kaldı, mahkeme kürtaja izin vermiyor BBC News Türkçe

Şimdi başınızı önümüze eğip utanç içinde “imdat” diye bağırdığınızı duyuyorum, kız çocuğunu o odadan kaçırmalıyız! Bütün çocuklar için, bütün insanlık için onu oradan kaçırmalıyız! Hayır kız çocuğunu kaçıramıyoruz ve o kız çocuğu yıllarca evcilik oynadığını sanıyor. Çünkü kimseler ona sürekli tecavüze uğradığını söylemiyor, elinde cep telefonu yok, arkadaşı yok! O bir odada tek başına acılar içinde kıvranıyor. Çocukların cinsel istismarı, genel anlamıyla psikososyal gelişimini tamamlamamış küçük bir çocuğun bir yetişkin tarafından cinsel doyum için kullanılması olarak tanımlanır.

 • Karakolda, savcılıkta, mahkemede, adli tıpta vs. Bazen üzerinden çok zaman geçtiği halde çocuklara aynı sorular defalarca sorulmakta ve çocuklar yaşadıkları travmayı yeniden hatırlayarak sürekli travmatize olmaktadırlar.
 • Sıklıkla bununla örtüşen bir kategori, mağdurun aciz kaldığı acizleştirilmiş tecavüzdür – bu genellikle sarhoşluğun sonucudur, ancak aynı zamanda kurbanın uykuda olması veya tıbbi bir rahatsızlığı olması da bu duruma sebep olabilir.
 • Pedofili, yetişkin bir kimsenin çocukları cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlıktır.
 • Tecavüz; fiziksel güç, baskı, otorite istismarı kullanılarak ve rıza veremeyecek durumdaki reşit olmayan, bilinci kapalı veya zihinsel engelli kişilerle cinsel ilişkiye girerek gerçekleştirilir.
 • Bazılarımız (yani erkek olanlarımız) tahterevallinin iki ucunda da oturuyoruz.

“Evet ama” ile başlayan hiçbir düşüncenin bu yanlışları bulma ve çocuklarımızı koruma görevimizin önüne geçmesine izin vermemeliyiz. Ancak bu koşulda, biz doğruları, doğrular da bizi bulur. Yasalar önünde de çocuklara cinsel istismar ve tecavüz en ağır şekilde cezalandırılması gereken bir suç olarak kabul edilmeli bunun için gerekli düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Ulu önder Atatürk’ün sözleriyle çok iyi ifade ettiği gibi “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalıdır. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir…” Bütün bunları biz çocuklarımızı korumak için yaptık; hem erkek çocuklarımızı hem de kız çocuklarımızı korumak için yaptık.

Sürekli tecavüze uğrayan kızın babası İsmailağa cemaati bağlantılı Hiranur Vakfı’nın “onursal başkanı” Yusuf Ziya Gümüşel. Evcilik oynadıklarını söyleyen adam da bir başka tarikat mensubu Kadir İstekli. Velayet tecavüzü terimi bazen geniş anlamda bir işveren, tefeci, müteahhit veya ev sahibi gibi yetkili bir konumda bulunan herhangi birinin tecavüzünü kapsayacak şekilde de kullanılır, ancak Hindistan yasalarına göre yalnızca devlet çalışanlarını ifade eder. Velayet tecavüzü mağdurları genellikle azınlıklar, yoksul insanlar veya görece düşük statüde olan kişilerdir. Araştırmacılar, velayet tecavüzünün işkence ve cinayeti de içerebilen daha geniş bir velayet istismarı modelinin parçası olduğunu söylüyorlar. Hindistan’da velayet tecavüzü, kadın hakları örgütlerinin ana odak noktalarından biridir ve 1983’ten beri yasalarca tanımlanan resmi bir tecavüz kategorisi olmuştur.

Hindistan’da 12 yaşındaki kız çocuğuna ‘babasının arkadaşları para karşılığı tecavüz etti’

Randevu tecavüzü birkaç farklı tecavüz şeklini tanımlamak için kullanılır. Kurbanı tanıyan biri tarafından ilaçla uyuşturarak işlenen tecavüzde tecavüzcü mağduru kasıtlı olarak tecavüz ilacıyla uyuşturur. Tanıyan biri tarafından işlenen tecavüz, rapor edilen tecavüzlerin büyük çoğunluğunu oluştururken, ilaçla uyuşturma daha nadirdir.

İki veya daha fazla tecavüzcünün (genellikle en az üç) dahil olduğu tecavüzün dünyanın birçok yerinde meydana geldiği geniş çapta rapor edilmektedir. Ancak sorunun boyutu hakkında sistematik bilgi yetersizdir. 2008’de Josef Fritzl’ın kızına otuz bir yıl boyunca düzenli olarak tecavüz ettiğini, bu otuz bir yılın yirmi dördünde ise kızını evinin bodrumunda hapis tuttuğunu öğrendik. Kızı Elizabeth’in bu yıllar boyunca yedi çocuğu olmuş, bunlarda biri evin bahçesine gömülmüş, üçü Elizabeth ile bodrumda hapis kalmış, diğer üçü ise yukarıda, Fritzl’ın karısı (ve Elizabeth’in annesi) Rosemarie ile birlikte yaşamışlardı. Fritzl’ın karısı Rosemarie ve ondan olma iki oğlu, bu otuz yılı aşan aralıksız tecavüzün suç ortaklarıydı.

 • Bu, mağdurun algılanan cinsel veya cinsiyet yönelimine kabul edilebilir bir yanıt ve eşcinsel olduğu için bir ceza biçimi olarak tecavüzcünün eylemini haklı olarak gördüğü, başta lezbiyenler olmak üzere LGBT bireylere yönelik bir nefret suçudur.
 • Bu da çocukları istismara açık hale getiren şeylerden biridir.
 • Hatta çocuklara cinsel taciz ve tecavüz içerikli görüntüler seyrettirerek bu gibi davranışlarını normalleştiriyorlar, onları bu tip davranışlarda bulunmaya ikna edebiliyorlar ve bu konuda onları cesaretlendirebiliyorlar.
 • O yüzden tecavüzün içinde “duhul” olmasa da olur.
 • Modern sanatı Serdar Turgut kadar bilmiyorum elbette ama bugün 10Haber’de yayınladığımız bir haber beni bu konuda düşünmeye sevk etti.
 • 10 yaşındaki kurbanın içine düştüğü durum sadece Çandigargh bölgesini değil tüm Hindistan’ı derinden etkilemişti.

10 yaşında bir akrabası tarafından tecavüze uğradı. Ayrımcı kodlar sebebiyle kadınların tecavüze direnemeyeceği yanılgısına karşılık erkeklerin de tecavüze direnemeyebileceğini belirten Knutagard “donmuş çaresizliğin” herkesin başına gelebilecek olağan bir durum olduğunu aktardı. Internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Mega Ajans ve Rek. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Dünyada en çok çocuk istismarı sitesi Avrupa’da

10 yaşındaki kişiye hamile olduğu hâlâ söylenmedi. Onunla iletişimde olanlar çok hassas dengeleri gözeterek konuşmak zorundalar. Sadece karnında büyükçe bir taş olduğunu ve şişkinliğin nedeninin de bu olduğunu biliyor.

 • Çocukların cinsel istismarı, genel anlamıyla psikososyal gelişimini tamamlamamış küçük bir çocuğun bir yetişkin tarafından cinsel doyum için kullanılması olarak tanımlanır.
 • Olay, kapsamlı biçimiyle ilk olarak gazeteci Timur Soykan’ın 17 Eylül günü BirGün gazetesinde yayınlanan yazısıyla ortaya çıktı.
 • Kişinin direnç göstermesi durumunda olay teşebbüs aşamasında kalır.
 • Olanları sakince anlatmasını istemeli ve siz de mümkün olduğunca onu zorlamadan heyecanınızı kontrol altına alarak dinlemelisiniz.
 • Tecavüz “ötekinin” üstüne atılır, vicdanlar rahatlar, her şey eskisi gibi devam eder.
 • Tüm bu olan bitenler nedeniyle baba son derece öfkeli.

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci ve öğretmenlere, adı çocuk tecavüzü skandalına karışan Ensar Vakfı’nın “Sana Emanet” adıyla düzenlediği yarışmaya katılma talimatı verdi. Vakıf dereceye girecek 644 öğrenci, öğretmen ve okul müdürüne 795 bin TL para dağıtacak. Seri tecavüz, bir kişi tarafından nispeten uzun bir süre boyunca işlenen ve birkaç kurbana yapılan tecavüzdür.

BM: Libya’daki çocuk göçmenler şiddet, tecavüz ve köleliğin pençesinde

Tecavüze uğrayan çocuğun “Rafet Ermiş yanıma geldi ve beraber kitap okuyalım diyerek beni kendi odasına götürüp kapıyı arkadan kilitledi. Daha sonra masa üzerine ‘Peygamberin Bir Günü’ isimli kitabı koyarak okumamı söyleyip beni kucağına oturttu…” sözlerini mahkemede yalanlayarak itiraz eden avukat ile tecavüz mağduru baba mahkeme hakimi karşısında sözlü arbede yaşamışlardı. Babanız, eşinizin babası, kardeşiniz, dayısı, amcası her ne olursa olsun çocuğunuzu onunla yalnız bırakmayın. Çocuğunuzu tek başına akrabanızı evine göndermeyin.

Çocuğunuzun yüzünü ve saçlarını sevin, etlerini sıkmayın, kalçalarını ellemeyin. Kendi çocuğunun kalçalarını sıkarak seven bir baba gördüm, inanılmaz normal bir eylem ama çocuk bunu ayırt edemiyor ve bir başkası yaptığında da normal karşılıyor. Ne de olsa tecavüzcünün adı tüm gazetelerde yer almıştı.

Bu nedenle eğer çocuğunuz size bu konularla ilgili hiç soru sormuyorsa mutlaka daha önce sorduğu bazı sorulara doğru yanıt vermediğinizi ya da yanıt vermekten kaçınarak çocuğunuzun merakından utanmasını sağladığınızı düşünmelisiniz. Dünya Sağlık Örgütü, kadınlara karşı işlenen cinsel şiddetin nedenleri arasında aile içi onura ve cinsel saflığa inanç, erkeklerin cinsellik beklentisi ve cinsel şiddete karşı güçsüz yasal yaptırımları göstermiştir. Tecavüzü açıklayan tek bir neden yoktur ve tecavüzcünün bu eylemi pek çok farklı sebebe bağlıdır.

Merak ettikleri soruları anne https://luluandpo.com/larına sorarlar. Sordukları anda sordukları kişiden doğru ve tatmin edici yanıt aldıklarında artık başka kaynaklara başvurma ihtiyacı duymazlar. Ancak bu soruları karşısında utandırılan, kaçamak yanıtlarla bu konunun konuşulması uygun olmayan bir konu olduğu mesajını alan çocuklar doğal olarak merak etmeye devam ederler ve uygun olmayan kaynaklardan meraklarını gidermeye uğraşırlar. Bu da çocukları istismara açık hale getiren şeylerden biridir. Öte yandan başka doktorlar, her tecavüze uğrayan çocuğun çoklu kişilik bozukluğu geliştirmediğini söylüyorlar. Yani ÇKB teşhisi almak, illa tecavüze uğramış olmak anlamına gelmediği gibi tecavüze uğramak otomatik olarak ÇKB’yi beraberinde getirmiyor.

 • Kuşkusuz bu hakları savunmak, dört elle sarılmak şart, ama sorunları “çözdükleri” hayaline de kapılmayalım.
 • ” atasözündeki gibi, merakla pornografik görüntü izleyen, böyle görüntülere maruz bırakılan çocuklar birden bire cinsel sapkınlıklara kapılmıyorlar ya da birden bire seks bağımlısı olmuyorlar ama çok zarar görüyorlar.
 • Hiçbir giysi türü cinsel ilişkiye davet değildir ve kendiliğinden rıza içermez.
 • Tecavüzcünün ‘yabancı’ olacağı varsayımı, tanıdık bir kişinin gerçekleştirdiği cinsel saldırının tecavüz olmadığı yönünde yanlış bir mesaj iletiyor.
 • Çocuğunuza yapılan en ufak bir haksızlığı bile çocuğunuz karşısında onaylamadığınızı belirtin.
 • Bu fenomen, batı dünyasının başka yerlerinde çok daha az yaygındır.

Mahkeme, suçunu itiraf eden çocuğun kız kardeşinden uzaklaştırılmasına karar vermiş ve 8 yaşındaki kız çocuğunun da uzman bir ekip tarafından korunma altına alınmasını kararlaştırmıştı. Tanıdık tecavüzü, genellikle sosyal durumlarda birbirini tanıyan iki kişiyi içeren tecavüzü ifade eder. Bir çift olarak çıkan ve geçmişte rıza ile cinsel ilişkiye giren kişiler arasında, yeni çıkmaya başlayan iki kişi arasında, sadece arkadaş olan kişiler arasında ve başka tanıdıklar arasında olabilir.

Tabii ki eril genetik ve endokrin yapı, şiddete daha fazla bir eğilim gösterir, ancak “uygarlık” zaten bu eğilimin de baskı altına alınmasını içerir daha en başından beri. Burada konu ettiğimiz şey, “uygarlığın” engellediği şiddet değil, yol açtığı şiddet. Tecavüzcülük insan doğasında değil, erkek egemen/ataerkil toplumun yapısında vardır. Çocuğa tecavüz haberi sayfasında en son yaşanan çocuğa tecavüz gelişmeleri ile birlikte geçmişten bugüne CNN Türk’e eklenen çocuğa tecavüz haber başlıkları yer almaktadır.

Koca dayağı, baba dayağı, polis dayağı, öğretmen dayağı, askerde “üst” dayağı, okulda ya da mahallede zorba dayağı, bunların hepsi tecavüzün kamufle edilmiş biçimleridir. Amaç ise cinsel haz almak değildir (hazzın o kadarı mastürbasyonla da alınır). Amaç diğerini, farklı olanı, kadını, çocuğu, eri, göstericiyi, “benim gibi olmayanı” sindirmek, dize getirmek, tercihen irademizi ona kabul ettirmektir. O yüzden tecavüzcünün en içten fantazisi, tecavüz nesnesinin bir aşamada rıza göstermesi, “hayır”ının “evet”e dönüşmesidir. Ama maalesef, o fantazisi gerçekleşirse de işin “tadı kaçar”, tecavüzcü de yeni bir tecavüze yelken açar.

Herhangi bir akademik ünvanı yok ama bir süre üniversitede asistan olarak çalıştığını öne sürüyor. Adlı bu genç hanım, uçakların türbülansa girmesini engelleyecek bir algoritma ve mikro işlemci icat ettiğini öne sürüyor. Prof. Zoroğlu bugün başına gelenin tam da bu olduğunu öne sürüyor, avukatı ‘Suçlayanlar tecavüz şüphelileri’ diyerek medyaya hatırlatmada bulunuyor.

Gazze’de çocuklar kirli ve yetersiz su nedeniyle hastalanıyor

13 yaşındaki bir çocuğun pornodan etkilenip 8 yaşındaki kız kardeşine tecavüz etmesi haberi üzerine tekrar gündeme gelen “pornonun zararları” konusu ilgi çekmeye devam ediyor. Bilindiği üzere, İngiltere’de 13 yaşındaki bir erkek çocuğu bilgisayar oyunlarında izlediği porno filmlerden etkilenerek 8 yaşındaki kız kardeşine tecavüz ettiğini itiraf etmişti. Daily Mirror gazetesindeki habere göre, Blackburn Sulh Mahkemesi’nde görülen davada, adı açıklanmayan çocuk kız kardeşine tecavüz ettiğini itiraf etmiş ve bunu da kardeşinin “küçük yaşta olması ve olanları hatırlamayacağı” gerekçesiyle yaptığını söylemişti.

Kuşkusuz “potansiyel” ille de bir gün gerçekleşecek anlamına gelmiyor bu. Vicdan, ahlak, toplumsal karşılıklı denetim, hatta cezalandırılma/yalnızlaşma korkusu bile o potansiyeli (bazen kişi ölene dek) baskı altında tutabilir. Hastaneye tıkar, ilaçla uyuşturur, ilaçla “mutlu eder”, lobotomiyle insanlıktan çıkarır, elektroşokla terbiye eder. Ama maalesef “normal”e yönelen tehdit, gene “normal”in içindedir. İslamcı dernek başkanı Rafet Ermiş’i, 7 Haziran 2015 seçiminde İstanbul’dan AKP milletvekili aday adayı olan Avukat Necip Kumandaveren savunuyordu.

 • Amaç diğerini, farklı olanı, kadını, çocuğu, eri, göstericiyi, “benim gibi olmayanı” sindirmek, dize getirmek, tercihen irademizi ona kabul ettirmektir.
 • Yine aynı şekilde, alkol veya uyuşturucu nedeniyle rıza gösteremeyecek durumdaki bir kişiyle cinsel ilişkiye girmek de tecavüzdür.
 • Suçlular suçları kanıtlanamadığı için suçsuz bulunmakta ve adaletin yerini bulmamış olması hissi bu çocukların yaşamları boyunca ruhsal olarak zorlanmalarına neden olabilmektedir.
 • Hem onun hem de bebeğin sağlık durumları iyiydi.
 • Tecavüzlerin çoğu, tecavüze uğrayan kişinin tanıdığı kişi veya kişiler tarafından gerçekleştiriliyor.
 • Çocuklar düşündüğümüzden daha akıllı ve daha meraklı.

Örneğin Timur Soykan’ın konuştuğu çocuk psikiyatristi Prof. Dr. Ayten Erdoğan, 30 yıllık meslek hayatında çocuk tecavüzü vakaları dahil bir veya iki tane çoklu kişilik bozukluğu vakasıyla karşılaştığını söylüyor. Bizim 10Haber muhabirlerinin konuştuğu psikiyatristler de bu tanıyı nadir koyduklarını söylüyorlar. Dolayısıyla kanunun mevcut haliyle rızalarını hukuken geçerli kabul etmediği yaş aralığındaki “kişilerin rızalarının bulunduğu” olaylarda cinsel suçlarda lehe düzenlemelerin yapılması AYM iptal kararlarına da uygundur. Hindistan’da her yıl 45 bin kadın doğum yaparken hayatını kaybediyor.

Tecavüz, uluslararası çatışmalar esnasında meydana gelebilir. Savaş tecavüzü ve cinsel kölelik, insanlık ve savaş suçu olarak kabul edilir. Eğer tecavüzdeki amaç belli bir etnik grubu ortadan kaldırmak ise, soykırımın bir parçası da olabilir. Çorumda 13 yaşında bir kız çocuğu baba, kardeşi ve amcası tarafından tecavüz ediliyor. Her ne kadar kanunlar açık bir şekilde tecavüz kurbanlarının kimliklerinin açıklanmasını yasaklasa da, pek çok kişi parçaları birleştirerek aileyi tespit etmiş durumda. Hükümetin yürüttüğü bir çalışmaya katılan çocukların yüzde 53,22’si bir tür cinsel tacize maruz kaldıklarını anlatıyor.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *